Chociaż pandemiczna rzeczywistość nie sprzyja wszelkim zgromadzeniom, postanowiliśmy się zbuntować i zebrać kilkadziesiąt osób w tym samym czasie… przed swoimi komputerami! Udało się, 6 listopada wyruszyliśmy razem w kosmos i podbiliśmy Marsa. Podróż trwała 45 godzin i zakończyła się spektakularnym sukcesem całej załogi, a to wszystko pod skrzydłami Polskiej Agencji Kosmicznej!

W dniach 6-8 listopada 2020 r odbył się niekonwencjonalny hackathon online – Spacehack 2020, którego tematyką był kosmos i technologie kosmiczne. Chęć do wzięcia udziału w hackathonie wyraziło aż 126 osób z całej Polski! Podczas 45 godzin miały powstać projekty, które pozwoliłyby na kolonizację Czerwonej Planety. Kreatywność młodych twórców sięgająca gwiazd nie zawiodła. Spośród 18 półfinałowych prezentacji, Jury w składzie – Jacek Kubrak (Prezes PCI Sp. z o.o.), dr hab. Grzegorz Brona (Creotech Instruments S.A.), Leszek Orzechowski (LunAres), dr Marek Jaszczuk (WSIZ), Michał Ręczkowicz (PrimeBit Games S.A.), wyłoniło pięć najlepszych pomysłów.

W ścisłym finale, który odbył się w niedzielę 8 października znalazło się 5 drużyn: Devine Studio, którzy stworzyli Space Voyager – symulację awarii promu kosmicznego podczas podróży na Marsa, GANżolina Jolie z projektem dustXXL – umożliwiającym wykorzystanie sztucznej inteligencji do przewidywania burz pyłowych na Marsie, Czterej pancerni bez Psa, którzy stworzyli The Mars Game – grę survivalowo-symulacyjną, której celem jest przetrwanie i rozbudowa bazy na Marsie, Krzysztof Kramarz z projektem SpaceSuit – mającym na celu poprawę bezpieczeństwa kosmonautów podczas niebezpiecznych misji oraz SpaceTeerians i ich TerrianOnMars – aplikacja pomocna w codziennym funkcjonowaniu pierwszym ludziom na Marsie. Kolejność wymienionych drużyn nie jest przypadkowa. To właśnie Devine Studio zwyciężyło w kosmicznych potyczkach i uplasowało się na pierwszym miejscu, zgarniając nagrodę główną w wysokości 8 000 zł! Zaraz za nimi, na drugim miejscu znalazł się zespół GANżolina Jolie i wygrał nagrodę w wysokości 4 000 zł, trzecie miejsce zajęła załoga Czterej Pancerni bez Psa i otrzymała 2 000 zł. Dwie pozostałe drużyny również zostały wyróżnione. Ekipa Krzysztof Kramarz zgarnęła nagrodę specjalną od partnera wydarzenia – czyli 3-dniowy pobyt w Habitacie LunAres. Z kolei Space Teerians zwyciężyli w konkursie dodatkowym, zamieszczając najlepsze zdjęcie z udziału w hackathonie w swoich mediach społecznościowych.

Podróż na Czerwoną Planetę była długa i wyczerpująca – jak to na hackathonach bywa. Cieszymy się jednak, że mogliśmy uczestniczyć w roli organizatora, tuż obok Podkarpackiego Centrum Innowacji przy tak niezwykłym wydarzeniu, które chociaż na chwilę mogło oderwać nasze myśli od ziemskiej rzeczywistości w odległą kosmiczną przestrzeń! Wszystkim uczestnikom gratulujemy kreatywności, zapału i oczywistych zdolności i mówimy do zobaczenia, bo to przecież nie ostatni raz!