Branża gastronomiczna jest jedną z wielu ofiar pandemii. Według informacji podanych przez Izbę Gospodarczą Gastronomii Polskiej, w wyniku obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, aż 130 tys. osób z tej branży straciło pracę. Kilka tysięcy lokali ogłosiło upadłość. Te przerażające dane mówią jedno – musimy coś z tym zrobić!
Nowa rzeczywistość w wielu firmach wymusiła wprowadzanie konkretnych zmian, aby po prostu przetrwać. Lokale gastronomiczne zostały zamknięte dla klientów i zmuszone do prowadzenia sprzedaży jedynie w wersji na dowóz lub z osobistym odbiorem.
Z uwagi na pojawiające się nowe potrzeby branży HORECA, razem z głównym akcjonariuszem naszej spółki (PrimeBit Studio Sp. z o.o.) postanowiliśmy rozwinąć projekt E-Waiter, czyli system do realizacji zamówień online, dopasowany do panującej sytuacji. W istniejącej już wcześniej aplikacji dodaliśmy takie funkcjonalności, które są niezbędne w obecnych czasach.
Czym wyróżnia się E-Waiter?
E-Waiter ma przede wszystkim dawać poczucie bezpieczeństwa i komfortu użytkownikom. System ten umożliwia nie tylko opcję zamawiania jedzenia
z dostawą – tego typu aplikacji jest już wiele. Użytkownicy mają możliwość zarezerwowania stolika w ulubionej restauracji na daną godzinę, złożenia zamówienia z osobistym odbiorem (również w wyznaczonym przez siebie czasie), a także zamówienia posiłku bezpośrednio do hotelowego pokoju. Będąc
w restauracji, można także zamówić danie nie czekając na obsługę. Co ważne – docelowo aplikacja ma dawać klientom dodatkowe korzyści w postaci punktów (np. za polecenie lub obejrzenie reklamy), którymi następnie będzie można obniżyć swój rachunek.
Poza tym, aplikacja to pewien zamiennik tradycyjnych kart menu – wszystkie dania są opatrzone zdjęciami i opisem tego, co pod daną nazwą się kryje. Takie rozwiązanie pomaga gościom podjąć decyzję o tym, co zamówić.
Nasza aplikacja nie faworyzuje żadnego miejsca, pokazujemy restauracje w kolejności od najbliższej do najdalszej względem miejsca zamówienia. To co jest też przydatne, to baza restauracji i hoteli w jednym miejscu. Dzięki temu możemy odkrywać nowe miejsca i próbować nowych dań. Wiemy też jak trudny będzie start po pandemii. Restauracje będą musiały zatrudnić pracowników na nowo. Aplikacja pomoże w przejściowym okresie tym, że klienci bez obsługi kelnera będą mogli zamówić jedzenie. Oczywiście nie chodzi nam o to, by zabrać pracę kelnerom, ale o to, żeby pozostali pracownicy restauracji mogli się skupić na wydawaniu posiłków, gdy kelnerów może chwilowo zabraknąć.
W jaki sposób pomagamy gastronomii?
Przede wszystkim nasza prowizja jest kilkukrotnie niższa w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań. Dodatkowo, nasza aplikacja nie promuje bardziej tych firm, które płacą wyższą prowizję – tak jak to występuje w innych przypadkach. Obecnie nasi klienci skarżą się na to, że pandemia jest wykorzystywana, przez co stawki poszły w górę nawet do 30% od zamówienia. Oprócz tego, to my staramy się “przyprowadzić” klientów do hoteli i restauracji, które wprowadziły nasz system. Po Nowym Roku, każdy, kto zamówi jedzenie na dowóz przez E-Waiter, otrzyma też darmową grę gratis. W ten sposób chcemy przyciągnąć jak największą ilość klientów i sprawić, by restauracje realizowały wiele zamówień.
Ponadto, na początku współpracy oferujemy restauratorom i hotelarzom wdrożenie systemu do ich lokali całkowicie za darmo. W ramach tego organizujemy dla nich szkolenia, sesje zdjęciowe potraw, wprowadzenie menu do systemu i oczywiście wsparcie na każdym etapie.
Jakie korzyści płyną z użytkowania aplikacji E-Waiter?
Dzięki aplikacji klienci w wygodny i bezpieczny sposób mogą składać zamówienia – wygodnie, ponieważ nie ma potrzeby oczekiwania na obsługę, również w przypadku płatności; bezpiecznie, bo wszystko czego potrzebują, znajduje się w aplikacji zainstalowanej w smartfonie użytkownika. Brak konieczności dotykania kart menu ogranicza przenoszenie bakterii (i dodatkowo jest ekologicznie!). Dzięki zdjęciom każdego dania, widniejącym w aplikacji, klienci wiedzą i widzą co zamawiają, co jest dodatkowym atutem, wspierającym dokonanie wyboru. Jeżeli chodzi o restauratorów i hotelarzy – aplikacja umożliwia im swobodną modyfikację menu (czego nie można powiedzieć
o zmianach w tradycyjnych kartach) i tworzenie atrakcyjnych promocji. To również ciekawe narzędzie do analizy – dzięki śledzeniu statystyk wiedzą np. które danie jest najchętniej zamawiane, w jakie dni jest największa sprzedaż. Poza tym – możliwość uzyskania benefitów w postaci punktów z pewnością przyciągnie nowych klientów, co z kolei przełoży się na większe zyski.
Korzyści dla użytkowników:
– Zdjęcia wszystkich dań w menu
– Menu dostępne w wielu językach
– Zamawianie do stolika/pokoju/domu z możliwością natychmiastowej płatności
– Zbieranie punktów za aktywności i wymiana ich na darmowe posiłki
– Stałe obniżki w kontach VIP (dostępne po Nowym Roku)
– Odkrywanie nowych lokali
– Możliwość rezerwacji stolika
– Większe bezpieczeństwo podczas zamawiania w trakcie pandemii
Korzyści dla restauracji i hoteli:
– Zwiększona liczba zamówień (dzięki naszym staraniom marketingowym)
– Możliwość szybkiej zmiany menu
– Rozbudowane statystyki do analizy w systemie
– Optymalizacja procesowa i finansowa
– Większy prestiż i atrakcyjność restauracji
– Ograniczenie jednorazowych (papierowych) menu
Jakie lokale są w tym momencie dostępne w aplikacji?
Mamy umowę z trzydziestoma lokalami w Rzeszowie. Wdrożenia są czasochłonne, ponieważ w każdym przypadku robimy zdjęcia menu i szkolenia dla kadry. Wśród naszych klientów są: Blue Diamond, Restauracja Podpromie, Wake Up Caffee, Oro Ristorante, Polonez,Nowy Dwór Świlcza, Nowy Dwór Zaczarnie, Parkova, Bar BBQ, Karczma Biała, Miód Malina, Chilita, Belluna, Folwark, Przyjaciele, Buritto, Wina Dajcie, Pizzeria 105, Texas, Dagrasso Hełm, Dagrasso Rzeszów, Stary Lwów, Hindi
Nie pozostawajmy bierni w tej trudnej dla gastronomii sytuacji. Poprzez zamawianie jedzenia online wspieramy lokale z naszego regionu, jednocześnie oszczędzając sobie czas na przygotowanie posiłku dla siebie i swojej rodziny.